Mayıs ayında okuduğum kitaplarla geld,m biekaç hafta sonra huzurlarınıza. Ne zaman bu sefer arayı uzatmayacağım desem araya birşeyler giriyor ve bir bakıyorum bir süre uzak kalmışım. Geçtiğimiz ay Ramazan-ı Şerif ayıydı ve en huzur bulduğum zamanlardan biri. Ve sahuru nöbetçi eczaneler gibi beklediğim için :)  yarasalarla yaren olduk hahahahaha. Hayat şimdi normale dönüyor. Uzak kaldığım dönemde tüm arkadaşlarımı özledim hepinizi ziyarete geleceğim. Postlar epey birikti hepsini elden çıkarmam lazım.

Kitapların içeriğiyle ilgili sizlere kısaca bilgi vereceğim aşağıda. Siz neler yaptınız bakalım bu dönemde ;)MAYIS AYI OKUDUĞUM KİTAPLARIM DOĞURANA KADAR MÜKEMMEL BİR ANNEYDİM
53 YAZAR ANNE 
(BİRİ BENİM :)
SIFIR YAYINLARI /PROJE KİTAP


Okumayı çok severim kendimi bildim bileli. Kitap,dergi,gazete hatta ev bazen istifçilerin yaptığı görünüme bile kavuşmuş olabiliyor ama sonra toparlıyorum tabi :) Ve bunca zaman sonra küçük bir fırsatla -arada şiir yazardım- anne-çocuk temalı bir proje kitap bilgisi geldi yayınevinden. Toplamda 53 anne, annelikle ilgili istediği türde yazı yazacak ve bir kitapta toplanacak diye. Harika bir fırsattı benim için , oğluma kalıcı bir anı bırakabilmek paha biçilmez bu anlamda. Çok güzel anlatı ve hikayeler var. Mutlaka kendinizden birşeyler bulabildiğiniz ;)

KAPALIÇARŞI
FUAT SEVİMAY
HEP KİTAP

Zevkler ve renkler tartışılmaz denir ya işte tam da o durumu yaşıyorum şu anda. Mayıs ayı @okurkonusur grubumuzun kitabıydı Kapalıçarşı. Ama ben okuyamadım maalesef . Olmayınca olmuyor , denedim iki kere ıııı - ıııh . Tabi beğenenler de oldu ama benim gibi ısınamayanlar da. 
Kitaptaki hikaye 14.yy.da Kapalıçarşı etrafından aktarılıyor. Zanaatkarlar ,halk, tüccarlar v.s. Olaylar gerçek ve hayalin içiçe geçmesiyle esprili de denebilecek bir dille aktarılıyor. Sanırım ben daha çok gerçekçilikten ve netlikten yana olduğum için hikaye beni içine alamadı. 
Yazarın diğer kitaplarını da bir araştırayım . Başka bir kitabına şans verebilirim ,peşin hükümlü olmak istemem. Okuyanlardan görüşlerini almak isterim ,diğer kitaplarinda akış ,anlatım aynı şekilde midir acaba?
.
Hangi kitabını okumalıyım diye sorduğumda yazar egosunu tamamen rafa kaldırmış olarak beni instagramda yorumun altında cevapladı. Ve gerçekten takdir ettim. Herkes olgunlukla her türlü eleştiriyi kaldıramıyor çünkü. Ve onun önerdiği farklı bir türde kitabını en kısa zamanda alıp okuyacağım ve sizlerle buradan paylaşacağım.
KÜRK MANTOLU MADONNA 
SABAHATTİN ALİ
YAPI KREDİ YAYINLARI


#kitaptanalinti “Kaybedilen en kıymetli eşyanın, servetin, her türlü dünya saadetinin acısı zamanla unutuluyor. Yalnız kaçırılan fırsatlar asla akıldan çıkmıyor ve her hatırlayışta insanın içini sızlatıyor. Bunun sebebi herhalde, ‘Bu öyle olmayabilirdi!’ düşüncesi.”


İnsan başladığı zaman tüm kitabı anlatası geliyor. Ama ben bu haksızlığı henüz okumayanlara yapmayacağım. Bana neler bıraktı bunları size aktaracağım. Siz zaten okumak isteyeceksiniz. Şiirleri hariç öykü,roman anlatımında yazarın ilk okuduğum kitabıydı. Aşkı, tutkuyu, sevgiyi, sıkışmışlığı ,toplumsal fark ve baskıları , yaşayışa sirayetini bu denli akıcı ve güzel anlatılabilirdi ve bunu da ancak Sabahattin Ali yapardı ✌️ Anlatıcının mektubu okumasıyla Maria Puder ve Raif Efendi'nin Almanya'da başlayan aşklarını masalsı dilde okuyoruz . Ammavelakin beni en çok etkileyen sonu oldu ,merak etmeyin oraya girmeyeceğim. Bir kere okumanIn yetmeyeceği eserlerden. Aradan zaman geçince bir kez daha demlemek isterim.ALLAH NASİP EDERSE OLUR
BEKRİ
ARUNAS YAYINLARI

Bir şeyi çok isteriz ama olmaz ya hayıflanır dövünürüz ya da kısmet nasip değilmiş deriz. Hayırlısı nasılsa öyle olsun deriz ne güzel bir değiştir o. O'ndan gelen herşeye tevekkülle yaklaşmak. Bu kitapta da çok güzel kıssadan hisse hikâyelerle nasip anlatılıyor. “Nasipse gelir Hint'ten, Yemen'den, nasip değilse , ne gelir elden.” İstediğimiz bir şey olmayınca üzülmeyelim inşaallah belki daha iyisi bulacaktır bizleri ya da Şerden korunmuşuzdur kim bilir ? Rabbim neylerse güzel eyler .


Suyuma da gül yapraklarıyla efendimizin en sevdiği aromayı verdim ,içtikçe sanki daha bir ferahlık hissediyorum 🌹 misss gibi alaçatıdan .


OSMANCIK
TARIK BUĞRA
ÖTÜKEN YAYINLARI

Osman Beğ'in hayatı boyunca yaşadıklarını ,gördüklerini,çocukluğunu,gençliğini,ailesini,fetihleri v.s. sıralı bir şekilde anlatan tarihi kurgu bir roman. Yazar mümkün mertebe o zamanlarda yaşananları günümüz diline uyarlayarak anlatmaya çalışmış. Yöresel dili de kullanmayı unutmamış bu arada .Keyifli bir okuma oldu benim için tarihi romanları sevenlere tavsiye edebilirim. .
.
.
#kitaptanalıntı

 “Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde, katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoş görmek sana; aciz bize, yardım sana; geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana. Ey Osmancık bundan böyle, bölmek bize, bütünlemek sana; üşengenlik bize, gayret sana; uyuşukluk bize, rahat bize, uyarmak şevklendirmek, gayretlendirmek sana”CİNAYET SINIFI BAŞKANI
AYŞE ERBULAK
MONA KİTAP

Ayşe Erbulak'ın son kitabıydı bu. Daha önce 5 serinlik kitaplarının ilk ikisini okumuştum onlara da devam edeceğim fakat bağımsız olduğu için bu kitabı okumak istedim ama keyif vermedi. Polisiye iyi gider dedim ama umduğumu bulamadım. Olay örgüsü elbet var başı sonu belli olan ,gerilim ya da polisiye öğelerden yoksun, bana tam bir ters köşe oldu anlayacağınız. Çok fazla beklenti olmadan okumak isteyenler okuyabilir ama ivmeyi düşürmem diyenlere tavsiye etmem.
.
.
.
Kısaca kitaptan bahsedecek olursam ➡️ Gizem ,Ali,Ela üçlüsü arasında gidip geliyor. Bölümler bu kişilerin ağzından aktarılmış. Ortak noktaları ; çocukken yaşadıkları travmaların onları nasıl katile dönüştürdüğü ve özel bir üniversitenin gastronomi bölümünde nasıl bir araya getirdiği ile ilgili. Anlatım bakımından da beni bağlayamadı maalesef pek yavan geldi.
EDEBİYATIMIZDA SEVDİĞİM ROMANLAR KILAVUZU
SELİM İLERİ
EVEREST YAYINLARI

Romanlar karasevdalısı olarak bilinen Selim İleri'nin kaynak kitap niteliği taşıyan kitabını @toyzzshop tan%50 indirimle aldım. @mallof_istanbul şubesinden . Sizler de yakınınızda varsa mutlaka uğrayın ,size hitap edecek bir kitap mutlaka bulursunuz 👍
.
Kitaba gelecek olursak Selim İleri'nin hayatı boyunca okuduğu ve özellikle içlerinden yolunu aydınlattığı ona ışık tutan seçkileri biz okurlarla paylaşıyor. Bu anlamda daha kıymetli elbette. .
.
“Roman sanatını bütün açılımlarıyla sevdim. Edebiyatımızın romanlarına da bu sevginin görüngesinden yaklaşmaya çalıştım. Edebiyat tarihçilerimizin hor gördüğü eserler de var bu kitapta. O eserlerin önemsenmemiş özelliklerini saptamaya çalıştım. Kılavuzu sevdiğim kitaplarla sınırladım.” Selim İleri

HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI

12 Yorumlar

 1. Kürk mantolu madonnayı ok severek okudum . Ayşe Erbulak cinayet sınıfı başkanı ilgimi çekti okuyabilirim. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keyifle oku canım , her kitap aslında bambaşka şeyler katar bizlere :)

   Sil
 2. Güzel kitaplar okumussun canim 😊

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel canım kitaplar okuman maşallah ben bu ay aksattım baya bi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gönül daha fazla istiyor ama anca bu kadar cıktı :)

   Sil
 4. Mayıs ayı güzel kitaplarla geçmiş darısı bu aya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inşaallah başladık bakalım güzel gidiyor şimdilik ;) önümüzdeki ay göreceğiz

   Sil
 5. Mayıs güzel geçmiş maşallah, umarım yeni ay daha da güzel geçer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim 👍 şimdilik iyi başladım inşaallah böyle devam eder ☺️

   Sil
 6. Kürk Mantolu Madonna bir başkadır :)

  YanıtlaSil