2019 yılının son ayında Aralık 2019 da okuduğum birbirinden güzel , algılarımı değiştirmeye başlayan , eğlendiren, düşündüren , ağlatan, güldüren tüm duygu durumumu bir anda değiştiriveren şahsına münhasır kitaplarla başbaşa bırakıyorum. Evet biliyorum , diyorsunuz ki; Yeni yılın ilk ayından 13 gün yedik bile:) olsun geç olsun güç olmasın hahaha çalışınca evdeki sorumluluklarla beraber yine düzenli girişlere vakıf olamadım. Ama kendime inanıyorum :))) bir gün yıllar önceki performansımı yakalayacağım 👌


2019 ARALIK KİTAPLARIMMUTLULUK KÜRLERİ 2 
Sağlıklı Yaşam Sanatı 
Dr.Ümit Aktaş
Hayy Kitap

Aralık ayının ilk kitabı Mutluluk Kürleri 2 de bitti keyifle onu da paylaşayım sizinle. Sağlık için beslenmede dikkat edilecek hususları , yenilecek gıdaları , kürleri ,ekstreleri , tarifleri paylaşmış yine Ümit Aktaş . Bir öncekilerin tekrarı gibi bir yerde elbette farklı konu başlıkları ile beraber. Başucu kitabım oldu artık.


ANNEMİN AKLI DEFTERİ 
Büşra Küçük
Pika Kitap

Yazarın kitabını ilk kez okuyorum. Genel olarak düşündüğümüzde hikaye bütün olarak içerik ve verdiği mesajlar açısından güzel olduğunu söyleyebilirim. Bana hitap ediyor muydu kısmında aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Yaş grubu daha çok teenagelere hitap ettiğinden beni çok yükseklere taşımadı ama keyifle okudum. Çocuk kitapları okumayı sevdiğim düşünülürse güzel yazılmış gençlere daha çok hitap eden kitapları da okurum 😉 Her kitaptan mutlaka öğreneceğimiz çok şey var.
Aile, arkadaş ilişkileri , dayanışm
a ,yardım, fedakarlık, sevgi bağları v.s. temaları anlaşılır şekilde işlenmiş.
Okurken takıldığım yazım hataları , anlam karmaşıklığı olmayaydi daha iyiydi. Birçoğu matbaa hatası olarak düşünüyorum ama editör ve son okumacılar biraz daha dikkat edebilir. İlk gençlik kitaplığında rahatlıkla yer alabilecek olan kitabı okumayı seven gençlere önerebilirim. .
.

#kitaphakkinda

Satürn, Güneş, Mars, Venüs… Anahtarlıklar, kolyeler, boş evler, tamamlanmamış besteler… Tek bir defter, çözülecek bir sürü gizem…
Roman Melnik annesinin ölümünün ardından, dayısıyla yaşamak üzere Rusya’dan Türkiye’ye gelir. Dayısının evinde onu bekleyen yeni bir hayatın yanı sıra annesinin gençlik yıllarından kalma bir defterdir. Hayallerle, kırgınlıklarla, küçük mutluluklarla dolu bir defter. Ve tabii bir sürü şifreyle ve gizemle de.
Roman, geçmişi geride bırakmak için annesinin geride bıraktığı gizemi çözmek zorunda. Gittikçe daha fazla huzur bulduğu yeni evinde, yeni arkadaşlarla. Açelya’yla… .
DEXTER AKILLI TASARIM
Jeff Lindsay
Artemis Yayınları

Abim sağolsun bir kucak dolusu kitapla kapımı çaldı 🥰 efenim içlerinde Dexter'ı görünce yıllar öncesine gittim. Sevgili dostum aynı zamanda meslektaşım Mine hastasıydı onunla birlikte bende izlerdim. Tabi kan gövdeyi götürdüğü için ben bakamaz Mine sahneler bitti mi deyip beklerdim sert sahnelerin geçmesini 🤪🙈
Bu kitap serinin dördüncü kitabıymış. Aşağıda kitap arkası yazısını paylaştım ben de kısaca anlatmak isterim kim bu Dexter diyenler için.
👉👉👉 Dexter kan analizi uzmanı. Babası Harry polis şefi olan kahramanımız çocukluğunda yaşadığı travmalar yüzünden öldürme ve bundan rahatlık duyma hissini ilk gençlik yıllarında keşfediyor. Üvey kardeşi Deborah'ta bir komiser. Bu öldürme içgüdüsünü kötüler ,suçlular,cezasız kalanlar üzerinden gerçekleştiriyor. Bir nevi adalet sağlayıcı. Elbette tartışmaya açık bir konu. Ama yazar yazmış gerilim dozu çok yüksek değil ,macera, sert suçları sevenler için heyecan verici 😬 bir okuma . Dediğim gibi serinin sonuncu kitabı olduğu için, çözdükleri vakayı anlayabiliyorsunuz havada kalmıyor fakat hikayenin yan unsurları biraz havada . Çünkü bu kitapta Dexterin evlendiğini gördüm ve balayında başlıyordu. Tabi evlilik sürecine nasıl girdi o kısmını bilmiyorum. Tahmin edersiniz ki karısı Rita O'nu sadece kan analizi uzmanı biliyor 😳🤐 Ve Rita'nın ilk evliliğinden iki oğlu var. Onlar da babalarından şiddet görmüş çocuklar. Sizce zamanla Dexter'a benzerler mi 🤔 Ne dersiniz ?


ANTİKACI
Bahadır Yenişehirlioğlu
Timaş Yayınları


Daha önce Kanaviçe, Aşk Cephesi, Kerime adlı kitaplarını okuyup , anlatımını , konularını , okura geçen duyguları sevmiştim. Son kitabı da bu çerçeve açısından açısından güzeldi fakat (okuyanlar bilir) araya serpiştirilen senaryo yazımı beni biraz hikayeden koparır gibi oldu o bölümleri çıkardıktan sonra hikayeye dönünce adaptasyon sorunu yaşamadım ama ne maksatla yazarın bu bölümlere yer verdiğini de anlamadım açıkçası .

Antikacı dükkanı babasından miras kalan Cemil Bey'in hikayesi bu. Geçmiş ve şimdiki zamanda gidip geliyor. Geçmişte ailesi ve babasıyla yaşadıkları duygu durumu şimdi ise oğlu ile olan ilişkisi üzerinden karşılaştırmalı gidiyor. İç hesaplaşmaları bakımından bayağı yoğun bir duygu aktarımı söz konusu.
SEN DEĞİŞİRSEN HER ŞEY DEĞİŞİR
Başak Sayan
İnkılap Kitabevi

Başak Sayan bu kitabında, kendi deneyimlerinden yola çıkarak insanın bilinçaltında bulunan ve tüm hayatına etki eden kök inançların nasıl değiştirilebileceğini anlatıyor. Kök inançların değişimi için yeterli 21 günlük çalışma programını da biz okurlarıyla paylaşıyor. Bölümler halinde anlaşılır bir şekilde ve keyifle okunan bir kitap olmuş. Geçtiğimiz hafta sonu Özge Uzun'un programında konuktu ve öyle güzel anlatıyordu ki. Okuması da dinlemesi de ayrı bir keyif veriyor yazarın. Kendisinin de dediği gibi tam olarak bir türe sokmak yanlış bu kitabı. Otobiyografik, kişisel gelişim ,anlatı ,felsefik ve bilimsel verilere dayanarak anlatılan spritüel durumlar v.s. çok renkli bir anlatım tıpkı kapağın verdiği enerjiyi içerisinde satırlarda da buluyorsunuz. .

Bence alın ve okuyun ve uygulayın. Kesinlikle başucu kitaplarımdan oldu. Kaldı Bağlanma Korkusu ve Ölü Kuşların Sessizliği kitapları kütüphanemde okunmayı bekler ✌️❣️BİR ÖMÜR NASIL YAŞANIR
İlber Ortaylı
Kronik Kitap


İlber Ortaylı ile yapılan röportaji okuyorsunuz. Ama öyle sıradan bir kitap değil bu, tam başucu diye tabir edebileceğimiz bir içeriğe sahip. Soru-cevap şeklinde bölümler halinde tamamen tavsiyeye dayalı, kendi hayatından tecrübe ve deneyimleri aktardığı bu kitapta İlber Ortaylı sayesinde bildiğim bazı şeyleri pekiştirdim, bilmediğim birçok şeyi öğrendim ✌️ 

Kitap,sinema,tiyatro,müzik listeleri var 🌸 İstanbul'u adeta hocamla beraber dolaşmış gibi oldum. Dili ağır diye korkmayın evet içinde bana da yabancı gelen kelimeler oldu not aldım ve sayesinde yeni bir şeyler öğrendim yani bu kitap bana çok şey kattı. .ŞEFİKA
Serra Menekay
Galeati Yayıncılık


Tarih okumayı çok sevmememe rağmen kurguyla karışık tarihi öğreten bu tarz romanlar sayesinde bilmediğim çok şey öğreniyorum . Ve bundan büyük keyif alıyorum.
18.yüzyılda eğitim reformuna imza atan İsmail Bey Gaspıralı ve kızı Şefika'nin hikayesi bu. Ve kadinların ne kadar güçlü ,azimli olacağını da altını çizerek gösteriyor bu hikayede. Kadın isterse derler ya evet kadın isterse her şeyi yapar 💪 yeter ki istesin !!! Her yaştan okura tavsiye edebileceğim bir roman. Arada bazı havada kalan kısımlar olduğu kanaatine varsak ta yazariyla yaptığımız telekonferans sonrası onlar da açıklığa kavuştu efenim. .


LANETLİ TOPRAKLAR 
Antonio Torres 
Bilgi Yayınevi

Lanetli Topraklar çağdaş Brezilya edebiyatının modern klasikleri arasında yerini almış bir roman ve Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İngiltere'de dillerine çevrilip en çok satan kitaplar arasında yerini almış.
Konusuna gelince 👉👉 Brezilyanın köyünde yaşayan bir aile hikayesi. Ki bu ailenin fertleri şehir hayatına özeniyor ve yaşamlarını şehre kaydırıyorlar. Fakat hayat köydeki kadar kolay olmuyor elbette. Ve yavaş yavaş aile parçalanma sürecine giriyor. Nelo kalabalık bir ailenin tek oğlu eh öyle olunca da beklenti fazlalaşıyor ve bu kaldırılamayacak bir yük haline geliyor. Monologlar diyaloglar eşliğinde yer yer argo sözcükler de eşlik ediyor fakat çok sık kullanılmadığı için rahatsız etmiyor.
Genel olarak kitaba baktığımda sadece bizim ülkemizde diyebileceğimiz tabulara , ahlaki kurallara ve yaptırımlara rastlıyorsunuz.
.


HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI

8 Yorumlar

 1. Mutluluk Kürleri benim de ilgimi çeken kitaplardan 💙

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağlıklı olmak, beslenmek isteyenlerin başcu kitabı diyorum ben ona ve diğer tüm kitaplarına doktorumuzun

   Sil
 2. Güzel kitap koleksiyonu "SEN DEĞİŞİRSEN HER ŞEY DEĞİŞİR"
  Başak Sayan 'ın kitabını bende okumak isterim.

  YanıtlaSil
 3. tebrikler çok güzel kitaplar bitmiş

  YanıtlaSil
 4. yine çok güzel kitaplar bitmiş tebrik ediyorum

  YanıtlaSil