Ocak ayında Mall Of İstanbul'da Moi Sahne'de cok güzel bir oyun izledik. Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu'nun oynadığı iki kişilik ama dev bir tiyatro oyunuydu. Hem güldük, hem düşündük, belki de ağlanacak halimize :) Kim bilir?

Bol hiciv vardı, seyirciyi de oyuna dahil ederek bir bölümünde interaktif bir havaya büründürüp daha canlı kıldılar oyunu. Sheakspeare'in bol bol kulakları çınladı desem yeridir 😉 Bir kere daha rast gelsem bir kere daha izlerim derim ;)

BİR BABA HAMLET

Yazan:  Sebastian Seidel
Çeviren:  Yücel Erten
Yöneten:  Emrah Eren
Oyuncular: Şevket Çoruh, Murat Akkoyunlu
Sahne ve Kostüm Tasarımı: Barış Dinçel
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Müzik: Can Şengün
Hareket Düzeni:  Işıl Zeynep
Eskrim Koreografisi: Deniz Özmen
Şarkı Sözleri: Faruk Üstün
Afiş Tasarımı: Ethem Onur Bilgiç
Yönetmen Yardımcısı: Işıl Zeynep
Reji Asistanları: Beste Seyhan,  Ali Haydar Çataltepe
Prodüksiyon Asistanları: İdil Trabzonlu, Sabri Memi
Sahne Terzisi: Seyhan Erdoğan
Teknik Masa:  Özgehan Özturan
2 perde / 2 saat
yaş sınırı13+

Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare'in başyapıtı Hamlet'i seçmişlerdir. Can siperane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler ama kısa sürede temsil can havline dönüşür. 
Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın...
Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik "Bir Baba Hamlet"e dönüşür.
Sebastian Seidel'in komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten'in usta işi çevirisi ve Baba Sahne'nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine de göz kırpan "Bir Baba Hamlet", tiyatro yapma aşkının başdöndürücü güzelliği ile aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutuyor.
"Ha unutmadan,
Çürümüş bir şeyler var Danimarka Krallığı'nda!"3 Yorumlar

  1. Mutlaka izleyeceğim. Hatta Baba sahnede izlemek istiyorum.

    YanıtlaSil
  2. dayım bıraktıktan sonra gitmedim tiyatro izlemeye... güzel günlerdi :)

    YanıtlaSil